top of page

GENÇ OL 

GENÇ PARTİYE ÜYE OL

GENÇ OLMAK…. PARTİMİZİN MİSYONU, KURUCU BAŞKANIMIZIN VİZYONU ÇERÇEVESİNDE, LAİK ATATÜRK CUMHURİYETİ PRENSİPLERİNDE, TÜRKİYE’MİZE HİZMET ETMEK AMAÇLI, GENÇ PARTİ ÜYESİ OLARAK GÖREV ALMAKTIR.

KİMLER ÜYE OLABİLİR

2820 NO’LU SİYASİ PARTİLER KANUNU UYARINCA:

18 YAŞINI DOLDURAN, MEDENİ VE SİYASİ HAKLARI KULLANMA EHLİYETİNE SAHİP BULUNAN HER TÜRK VATANDAŞİ SİYASİ PARTİ ÜYESİ OLABİLİR.

ANCAK KİMSE, BİR PARTİNİN BİRDEN FAZLA TEŞKİLAT BİRİMİNE ÜYE KAYDOLAMAZ.

KİMSE, AYNİ ZAMANDA BİRDEN FAZLA SİYASİ PARTİNİN ÜYESİ OLAMAZ.

 

ÜYE OLMASI MÜMKÜN OLMAYANLAR

2820 NO’LU SİYASİ PARTİLER KANUNU UYARINCA:

 

SAYIŞTAY DAHİL YÜKSEK YARGI ORGANLARI MENSUPLARI, KAMU KURUM VE KURULUŞLARININ MEMUR STATÜSÜNDEKİ GÖREVLİLERİ, YAPTIKLARI HİZMET BAKIMINDAN İŞÇİ NİTELİĞİ TAŞIMAYAN KAMU GÖREVLİLERİ, SİLAHLI KUVVETLER MENSUPLARI İLE YÜKSEKÖĞRETİM ÖNCESİ ÖĞRENCİLERİ;

 

KAMU HİZMETLERİNDEN YASAKLILAR; 

 

BASİT VE NİTELİKLİ ZİMMET, İRTİKAP, RÜŞVET, HIRSIZLIK, DOLANDIRICILIK, SAHTECİLİK, İNANCI KÖTÜYE KULLANMA, DOLANLI İFLAS GİBİ YÜZ KIZARTICI SUÇLAR İLE İSTİMAL VE İSTİHLAK KAÇAKÇILIĞI DIŞINDA KALAN KAÇAKÇILIK SUÇLARI, RESMİ İHALE VE ALİM SATIMLARA FESAT KARIŞTIRMA VEYA DEVLET SIRLARINI AÇIĞA VURMA SUÇLARINDAN BİRİYLE MAHKUM OLANLAR; 

 

TAKSİRLİ SUÇLAR HARİÇ 5 YIL AĞIR HAPİS VEYA 5 YIL VE DAHA FAZLA HAPİS CEZASINA MAHKUM OLANLAR; 

 

TÜRK CEZA KANUNUNUN İKİNCİ KİTABİ BİRİNCİ BABINDA YAZILI SUÇLARDAN VEYA BU SUÇLARIN İŞLENMESİNİ ALENİ OLARAK TAHRİK ETME SUÇUNDAN MAHKUM OLANLAR; 

 

TERÖR EYLEMİNDEN MAHKUM OLANLAR, 

SİYASİ PARTİLERE ÜYE OLAMAZLAR VE ÜYE KAYDEDİLEMEZLER.

Anchor 1

GENÇ PARTİ’YE BAĞIŞ’TA BULUN

ÇOK SESLİLİK, HER SEKLİ İLE, HÜR VE SERBEST BASIN VE MEDYA, ÇOK PARTİLİ SİYASİ TOPLUMSAL YAPILANMA, VE HÜR VE SERBEST İRADENİN BASKI VE ZORLAMA OLMADAN KULLANILMASI DEMOKRASİNİN EN TEMEL GEREKLERİNDEN VE ANA ESASLARINDANDIR. AVRUPA İNSAN HAKLARI SÖZLEŞMESİ HER SEKLİ İLE, VE ÖZELİKLE MADDE 11 Sİ İLE  « HERKES BARIŞÇIL OLARAK TOPLANMA VE DERNEK KURMA HAKKINA SAHİPTİR. BU HAK, ÇIKARLARINI KORUMAK AMACIYLA BAŞKALARIYLA BİRLİKTE SENDİKALAR KURMA VE SENDİKALARA VE PARTİLERE ÜYE OLMA HAKKİNİ DA İÇERİR.»

 

DEMOKRATİK REJİMİN OLMAZSA OLMAZI OLAN SİYASİ PARTİLERİN İŞLEVLERİNİ YERİNE GETİREBİLMESİ, SİYASİ PARTİ KURULUŞLARININ SİYASİ PARTİLER KANUNU 61. MADDESİ İLE BELİRLENEN GELİRLERİNE BAĞLIDIR. SİYASİ PARTİLERİN EN ÖNEMLİ GELİR UNSURLARINDAN BİRİSİ DE BAĞIŞLARDIR.

NASIL BAĞIŞ YAPABİLİRİM?

SİYASİ PARTİLER KANUNU 66. MADDESİNDE BELİRTİLENLER DIŞINDA KALAN VE KANUNA AYKIRI OLMAYAN ŞEKİLDE; GERÇEK VE TÜZEL KİŞİLERİN HER BİRİNİN BİR SİYASİ PARTİYE AYNI YIL İÇERİSİNDE SİYASİ PARTİLER KANUNUNDA BELİRTİLEN LİMİT DAHİLİNDE, PARTİMİZ DİVAN KURULU TARAFINDAN ALINAN KARARA İSTİNADEN ÜST LİMİTİ 500.000 (BEŞ YÜZ BİN) TÜRK LİRASI BAĞIŞTA BULUNABİLİR.

SİYASİ PARTİLER; YABANCI DEVLETLERDEN, ULUSLARARASI KURULUŞLARDAN, TÜRK UYRUKLUĞUNDA OLMAYAN GERÇEK VE TÜZEL KİŞİLERDEN HERHANGİ BİR SURETLE AYNİ VEYA NAKDİ YARDIM VE BAĞIŞ ALAMAZ.

BU ŞARTLARI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURARAK AŞAĞIDAKİ LİNK DEN BAĞIŞTA BULUNABİLİRSİNİZ. KANUNUN GEREKTİRDİĞİ MAKBUZ TARAFINIZA E-POSTA İLE İLETİLECEKTİR.

bottom of page